Jak tworzone są perfumy?

Jak tworzone są perfumy?

Perfumy dodają nam pewności siebie, stanowią jeden ze sposobów naszej autoprezentacji oraz stanowią miłosny afrodyzjak. Ulubiony zapach może poprawić nam nastrój i dodać energii na resztę dnia. Uwielbiane od czasów starożytności stanowią pewien wyznacznik statusu społecznego i luksusu. Jakie rzeczy powinniśmy wiedzieć o perfumach, jeśli jesteśmy ciekawi jak właściwie powstają? Zapraszamy do dalszej części artykułu. 

Klasyfikacja perfum 

Rodzaje perfum wyróżnia się na postawie użytych do ich wytworzenia olejków zapachowych. Najbardziej luksusowym reprezentantem wśród wszystkich rodzajów zapachów są oczywiście perfumy zawierające od 15-40% zapachowych składników. Nieco niżej znajdują się wody perfumowane, w których zawartość składników zapachowych oscyluje między 15-20%. Woda toaletowa w swoim składzie posiada od 5 do 10% składników zapachowych, natomiast woda kolońska między 3 a 8%. 

Kompozycje perfum 

Kompozycje perfum zazwyczaj stanowi mieszanina olejów zapachowych i środków wzmacniających zapach. Niektóre substancje wykorzystywane do produkcji perfum są pochodzenia naturalnego (większość zapachów roślinnych), jednak niektóre pozyskuje się w sposób syntetyczny (na przykład piżmo). Kompozycja zapachowa składa się z kilku akordów. 

Akord bazowy

Akord bazowy stanowią składniki, które najdłużej utrzymują zapach. Stanowią go składniki wzmacniające oraz najbardziej wonne olejki zapachowe. W akordzie bazowym najczęściej wykorzystuje się piżmo, ambre, żywice leśne, bursztyn lub cywet. 

Akord średni

Stanowi przejście między akordem bazowym, a akordem wysokim. Bez jego zawartości perfumy nie tworzyłyby całości kompozycji. Do jego wytworzenia wykorzystuje się nuty kwiatowe, korzenne, drzewne oraz owocowe. 

Akord wysoki 

Składa się z najbardziej lotnych składników, ale jednocześnie mają one najbardziej intensywny zapach. To na ich podstawie podejmujemy decyzje zakupowe odnośnie wybranych perfum. Najczęściej są to zapachy cytrusowe lub ziołowe. 

Rodziny i podgrupy zapachowe

Z uwagi na fakt, że istnieją tysiące kombinacji zapachów wyodrębniono 7 głównych rodzin i 47 podgrup. La Société Française des Parfumeurs (Francuskie Stowarzyszenie Perfumiarzy) wyróżnia je w następujący sposób: 

  1. Zapachy cytrusowe – pozyskuje się je głównie z pomarańczy, cytryny, bergamotki, grejpfruta czy yuzu. 

  2. Zapachy paprociowe – obejmuje zapachy roślinne takie jak: mech dębowy, pelargonia czy lawenda. 

  3. Zapachy szpyrowe – w ich skład wchodzą zapachy takie jak: mech dębowy, paczula, czystek ladanowy, neroli czy też nuty drzewne. 

  4.  Zapachy kwiatowe – w szczególności uwielbiane przez kobiety. Znajdziemy wśród nich zapachy takie jak: konwalia, róża, jaśmin, kwiat pomarańczy czy lawenda. 

  5. Nuty orientalne – tego typu nuty krążą wokół bursztynu, a wykorzystuje się do nich mirre, bursztyn, piżmo, wanilię i cynamon. 

  6. Nuty drzewne – obejmujące paczulę, sosnę, figowiec, drzewo sandałowe i cedr. 

  7. Nuty skórzane – w szczególności kojarzone z zapachami męskimi; składają się z: skóry, tytoniu, miodu, dymu lub brzozy. 

Sprawdź naszą ofertę zapachową na: https://www.ichester.pl/

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć