Z czego w dawnych czasach wytwarzano perfumy?

Z czego w dawnych czasach wytwarzano perfumy?

Perfumy Egipcjan 

Pierwsze perfumy produkowane były na obszarze starożytnego Bliskiego Wschodu, a ich pierwsze opracowanie przypisuje się Egipcjanom. Produkowane były przez kapłanów i lekarzy. W celu uzyskania zapachu ręcznie wyciskano pod prasą ekstrakt uzyskiwany z ogromnej ilości płatków kwiatów. Perfumy były stosowane w postaci wonnych olejków i balsamów. 

Perfumy Greków i Rzymian

W starożytnej Grecji i Rzymie uważano, że perfumy są darem od bogów. Uważane były za rodzaj afrodyzjaku posiadającego właściwości magiczne i mistyczne, a także budzącego pożądanie seksualne. Podobnie jak Egipcjanie używali oni różnego rodzaju wonnych olejków, ale także rozsypywali w pomieszczeniach płatki róż. Zapach był wyznacznikiem statusu społecznego.

Zapachy Chin

Najdroższym składnikiem używanym do produkcji perfum w Chinach była ambra; będąca wydzieliną z przewodu pokarmowego kaszalota. Nieco tańszym rozwiązaniem było stosowanie pachnących saszetek wypełnionych różnymi ziołami do pościeli, czy stosowanie wody jaśminowej. 

Pachnąca średniowieczna biżuteria 

Średniowiecze w Europie kojarzy się z czasami największego brudu – ludzie ze względu na ascezę i zalecenia lekarzy ograniczali kąpiele, jednak aby zapach ciała pozostawał przyjemny używali oni zapachu w formie biżuterii. W biżuterii umieszczano mieszanki zapachowe składające się z ambry, piżma czy wysuszonych ziół lub kwiatów. W częściach ubrań umieszczano też saszetki wypełnione takimi samymi składnikami. 

Sułtański Hammam

Rytuał Hammam był bardzo popularnym zabiegiem w krajach arabskich. Podczas, gdy w Europie panowała moda na jak najrzadsze korzystanie z kąpieli, w krajach arabskich przeżywało swój prawdziwy rozkwit. Biedniejsi mieszkańcy korzystali z łaźni publicznych. Rytuał Hammam polegał na oczyszczeniu ciała przy użyciu specjalnej rękawicy oraz czarnego mydła, a na sam koniec ciało było smarowane wonnymi olejkami, głównie olejkiem arganowym. 

Produkty pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do produkcji perfum

W dawnych czasach wszystkie produkty używane do produkcji perfum były pochodzenia naturalnego. Wiązało się to z uśmiercaniem zwierząt, na szczęście dzisiaj pozyskiwanie składników odzwierzęcych odbywa się w sposób humanitarny albo wykorzystuje się ich zamienniki. Piżmo było pozyskiwane z gruczołów przyodbytniczych piżmowca syberyjskiego, z gruczołów skórnych bobra pozyskiwano kastoreum, a z gruczołów cywety afrykańskiej pozyskiwano cywet. Natomiast odchody i uryna góralka przylądkowego były wykorzystywane do wytwarzania hyraceum. 

Produkty pochodzenia roślinnego wykorzystywane do produkcji perfum 

Do produkcji perfum również były wykorzystywane zioła i kwiaty. Dobierano zazwyczaj te, które były dostępne, a co za tym idzie tańsze, choć najbogatsi kupcy mogli pozwolić sobie na zakup perfum z produktów sprowadzanych z odległych krajów. Najczęściej wykorzystywanymi kwiatami była róża, jaśmin, konwalie czy fiołki. Z ziół najczęściej wybierano tymianek, bądź rozmaryn. 

Koniecznie sprawdź naszą ofertę na https://www.ichester.pl/

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć