Historia perfum

Historia perfum

Początki perfum sięgają już czasów starożytności. Legenda głosi, że pomysł produkcji perfum powstał przy spalaniu w ogniu różnych roślin. To właśnie opary dymu przesiąknięte różnymi zapachami sprawiły, że człowiek zainteresował się zapachem. Nawet nazwa „per fumum” z łacińskiego oznacza „przez dym”.

Starożytność

W starożytnym Egipcie perfumy odgrywały wyniosłą rolę. Egipcjanie polewali nimi ołtarze, wierzyli, że to właśnie dzięki pachnącemu dymowi będą mogli przekazać swoje modlitwy bogom. Poza spełnianiem roli sakralnej zapachy były zarezerwowane jedynie dla wyższych sfer, kapłanów i przede wszystkim dla faraona. Receptury wytwarzania perfum były pilnie strzeżone, a tajniki tej wiedzy były zarezerwowane dla kapłanów. Starożytne perfumy tworzono na bazie balsamów i olejków. Z kolei w Grecji używano aromatycznych olejków podczas kąpieli w publicznych łaźniach. Wierzono, że zapachy mają uzdrowicielską moc. Grecy wkładali perfumy do grobowców, a ciała zmarłych perfumowano. W Chinach korzystano z zapachowych saszetek, które umieszczane były w pościeli. Perfumy na tyle zawładnęły sercami starożytnych Rzymianie perfumowali niemalże wszystko – nawet zwierzęta i przedmioty codziennego użytku. 

Średniowiecze

W dwunastym wieku panowała moda na kąpanie się z udziałem olejków kwiatowych, którymi później namaszczano jeszcze ciało. Dwunasty i trzynasty wiek we Francji perfumy cieszyły się stale rosnącą popularnością. Perfum używano do odświeżania strojów, peruk, komnat i przedmiotów.

W czternastym wieku rozpowszechniła się wiara o szkodliwości higieny osobistej, przez co nieprzyjemne zapachy były maskowane poprzez używanie perfum o wysokiej wonności. Wraz z początkiem oświecenia rozwinęła się moda na kąpiele, dzięki czemu rozwinął się perfumeryjny rynek we Francji i Włoszech. Czternasty wiek przyniósł również pierwsze europejskie perfumy na bazie alkoholu. 

Oświecenie

Osiemnasty wiek był prawdziwą rewolucją w przemyśle perfumeryjnym. To właśnie wtedy wynaleziono wodę kolońską, która dość szybko zastąpiła wodę perfumowaną. Oświecenie nie było dobrym czasem dla rozkwitu perfum we Francji. Rewolucja Francuska sprawiła, że używanie ich zaczęło być kojarzone z ekstrawagancją. Do XIX wieku powszechne było również przekonanie, że ludzie tworzący perfumy to magowie.

Wiek XX

Wiek dwudziesty sprawił, że perfumy były kojarzone z luksusem, pożądaniem i były wyznacznikiem atrakcyjności drugiej osoby. To właśnie w wieku dwudziestym największy rozkwit miał rynek zapachów męskich. Perfumy zaczęto produkować na drodze syntezy chemicznej, przez co perfumy były dostępne dla biedniejszych grup społecznych. W wieku dwudziestym rozwinął się też design flakonów. Świat perfum połączył się ze światem mody. 

Czasy obecne

Obecnie na rynku znajdziemy niemalże wszystkie zapachy perfum w różnych przedziałach cenowych. Dzisiaj stanowią dla nas dobrą formę prezentu, uzupełnienia stroju, dalej są wyznacznikiem naszej atrakcyjności jak i osobowości. Producenci i projektanci perfum oferują nam szeroki wybór dostosowany do naszych indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Dzisiaj pachnieć może każdy, choć warto pamiętać, że kiedyś ten luksus był zarezerwowany dla najwyższych sfer. 

Zapoznaj się z naszą ofertą na https://www.ichester.pl/

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć