Perfumy a emocje

Perfumy a emocje

Wiele osób posiada swoje ulubione zapachy. Przywołują one miłe wspomnienia, a także pozwalają uciec do czasów, gdy niektóre sprawy wydawały się mniej problematyczne. Wybór ulubionych perfum to kwestia indywidualnego podejścia, bo każdemu z nas będzie się bardziej podobać inna kompozycja.

Pamięć a zapach

Powszechnie wiadomo, że człowiek jest silnie podatny na manipulacje, także te zapachowe. Zapach pierniczków może się skojarzyć z świętami Bożego Narodzenia, a jeden konkretny perfum może przypomnieć o właściwej osobie. Dlaczego tak się dzieje? To, w jaki sposób odbieramy dany zapach, jest lokowane w tym samym rejonie naszego mózgu, który odpowiada za pamięć. Wraz z konkretnym perfumem w naszej głowie pojawia się pewien obraz. Zakodowane dane stanowią pewnego rodzaju nośnik pamięci, który jest odblokowany przy uruchomieniu – w tym wypadku, gdy znowu czujemy konkretny zapach, który przywołuje nam wspomnienia. 

Kwestia skojarzeń 

Jak już wiemy, zmysł węchu jest silnie powiązany z pamięcią. Jeden zapach może wzbudzić u różnych osób skrajnie odmienne emocje, w zależności od wspomnienia, jakie dane osoba łączy z konkretnym aromatem. Tak zwana pamięć węchowa ma wówczas silny wpływ na to, jak będziemy reagować, a także jakie wspomnienie łączy się z zapachem. Poznając nową osobę, nawet podświadomie zwracamy uwagę na to, jak pachnie: miły zapach pomoże nastawić się pozytywnie, a w przeciwnym wypadku, możemy być niechętni do kolejnego spotkania. 

Chociaż same preferencje zapachowe mogą i najczęściej ulegają zmianie, tak samo skojarzenie z danym zapachem jest stałe. Jest ono zapisane głęboko w naszej pamięci, gdzie może zostać pobudzone przez bodziec w postaci konkretnego perfumu. 

Ważny znak 

Węch jest jednym z pięciu zmysłów człowieka, który pomaga w poznawaniu świata. Perfumy, które stosujemy są naszą małą wizytówką, dzięki której możemy być zapamiętani przez drugą osobę. Odpowiednio dobrane zapachy mogą mieć różne zadania – na przykład podkreślają nasze zalety, zwracają uwagę na to, jakie podobają nam się perfumy (na przykład kokosowe lub waniliowe), a także mogą chcieć wywołać konkretną reakcję u drugiej osoby. Jeśli znamy ulubiony zapach naszego rozmówcy, a chcemy wywołać dobre wrażenie, to zastosowanie tych konkretnych perfum jest dobrym rozwiązaniem. Perfumy są jednak dla nas – pomagają czuć się pewniej i swobodniej w różnych sytuacjach. 

Zamierzona reakcja?

Pod wpływem działania różnych zapachów, człowiek jest w stanie podejmować odmienne decyzje. To także forma intrygowania drugiej osoby, przy pomocy zabawy z konkretnymi perfumami. Dobrze pachnąca kobieta lub mężczyzna będzie się kojarzył z atrakcyjnością i higieną, a dzisiaj piękne perfumy są tak samo ważnym elementem wizerunku, jak sam wygląd. Obecnie zapach jest również elementem budowania marki, którą może być nie tylko firma, ale także nasza osoba. 

Idealnie dobrane zapachy będą świetnie uzupełniać spotkanie, a także podkreślą Twoją wyjątkowość. Sprawdź naszą ofertę zapachową na: https://www.ichester.pl/

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć